Juicy Lucy (Burger)

Rodzaj cheeseburgera wytwarzanego z mielonego mięsa wołowego, sera i dodatków (cebula, ogórek, sałata). Jednak w odróżnieniu od klasycznego cheeseburgera ser nie trafia na warstwę mięsa lecz do jego środka (musi być szczelnie „zamknięty” w mięsie i nie ma prawa wyciekać na zewnątrz podczas smażenia). W czasie obróbki termicznej ser się topi, przez co tekstura mięsa jest bardziej soczysta.

Pochodzenie
Juicy Lucy pochodzi z Minneapolis - największego miasta amerykańskiego stanu Minnesota. Trudno dziś jednak rozstrzygnąć spór, kto tak naprawdę jako pierwszy przyrządził burgera, gdyż prawo do tego uzurpują sobie dwa bary z Minneapolis, położone w dodatku na tej samej ulicy (Cedar Avenue). Co ciekawe, działają do dziś. 

W obu barach burgery są prawie takie same, a różni je ….jedna litera w nazwie i rodzaj sera stanowiącego nadzienie. 5-8 Club serwuje potrawę pod nazwą Juicy Lucy (reklamując się hasłem „Gdy pisownia jest prawdziwa to i danie jest prawdziwe”) i faszerując mięso trzema gatunkami sera (do wyboru pleśniowy, z pieprzem lub szwajcarski). Położony 5 kilometrów dalej Matt's Bar podaje Jucy Lucy wypełniony tylko jednym gatunkiem sera (oczywiście miejscowy ser amerykański), a jego pracownicy przekonują, że „kupując burgera z prawidłowo zapisaną nazwą kupujesz podróbkę”.
 
Jedno jest pewne - pierwsze burgery zaserwowano około 1950 roku. Spór bierze się prawdopodobnie stąd, że oficjalnie po raz pierwszy pojawiły się w menu Matt's Bar jako Jucy Lucy i bez wątpienia dlatego dziś pracownicy tego baru twierdzą, że tylko ich burger jest prawdziwy. Niebagatelny argument po ich stronie pojawił się w 2014 roku, kiedy Matt's Bar odwiedził Barack Obama zamawiając Jucy Lucy (pytanie czy prezydent USA zdawał sobie sprawę z ciągnącego się od ponad pół wieku konfliktu).

Odmiany
Dziś ten rodzaj burgera serwowany jest głównie w barach i restauracjach w Minneapolis. Ale trafił także do innych części Stanów Zjednoczonych, gdzie moglibyście go zjeść w wersji nieco zmodyfikowanej, zwykle z różnymi dodatkami. I tak Juicy Blucy wypełniony jest serem pleśniowym, a Cajun Lucy zawiera dodatkowo papryczki jalapeno.

Wartość kaloryczna
600 kcal (2512 kJ)

hasło: 
Juicy Lucy