Warszawa - gdzie zjeść paellę

paella 2

Gdzie zjeść w Warszawie tę popularną hiszpańską potrawę? Okazuje się, że wybór wcale nie jest duży.

Paella to proste, aromatyczne hiszpańskie danie pochodzące z rejonu Walencji. Przyrządza się ją na dużej patelni z dwoma uchwytami i często w tym naczyniu podaje się potrawę na stół, przez co zwykle jest to danie przeznaczone dla dwóch osób, o czym warto pamiętać wybierając się do restauracji. Podstawą jest ryż barwiony szafranem, do którego dodaje się różnorodne warzywa (głównie zielony groszek, paprykę, pomidory) oraz wodę, a niekiedy też bulion rybny lub mięsny, a czasami i białe wino. Od tego momentu paella zaczyna mieć wiele lokalnych odmian. Można zostawić ją tylko w wersji warzywnej, ale można też dodać owoce morza (co jest najpopularniejsze), drób, chorizo, czy mięso królika. Nieco rzadszą odmianą paelli jest pochodząca z tych samych okolic fideua, gdzie zamiast ryżu używa się króciutkiego makaronu zwanego fideo. Klasycznie fideuę przyrządza się tylko z owocami morza. 

Zapraszamy do polubienia naszego Facebooka

ŚRÓDMIEŚCIE
Grzybowska 2 / Sol Y Sombra / Facebook / Gastromapa
Prawdziwie hiszpański klimat, niezobowiązująca atmosfera zabawy (czemu sprzyja grana niekiedy muzyka na żywo) i karta pełna hiszpańskich specjałów. Ogromny wybór tapasów, kanapki bocadillo, mięsa i owoce morza, oczywiście hiszpańskie wino i aż cztery rodzaje paelli przygotowywanej dla dwóch osób. Mamy więc paellę z owocami morza, z owocami morza i z kurczakiem, paellę campera z chorizo, szynką Serrano i kurczakiem oraz fideuę z owocami morza.

Grzybowska 5 A / Tapas Gastrobar / Facebook / Gastromapa
Tapas Gastrobar to dawne Casa Pablo, miejsce stworzone przez tego samego właściciela. W menu królują oczywiście tapasy, ale są też zrobione na hiszpańską nutę burgery, są ryby i owoce morza oraz trzy rodzaje paelli: z warzywami, z chorizo i kurczakiem, a także z owocami morza. Także i tu są to dania przygotowywane dla dwóch osób.

Solec 18 / El Botellon / Facebook / Gastromapa
El Botellon działa od grudnia 2017 roku i z miejsca zaskarbiło sobie sympatię gości. Co ciekawe w weekendy można tu zjeść hiszpańskie śniadanie (polecamy), a w porze popołudniowo-wieczornej wszystko to co charakterystyczne dla kuchni hiszpańskiej. Są tapasy, mięsa, owoce morza, także burgery, no i nasza paella. Co ciekawe można też zamówić porcję na jedną osobę, a paella przyrządzana jest z owocami morza. W upalne dni może skusicie się też na hiszpański chłodnik gazpacho.

WOLA
Burakowska 5-7 / La Iberica / Facebook / Gastromapa
Nieco mniejsza od poprzednich miejscówka przywodzi na myśl hiszpańskie tapas bary. Menu jednak równie ciekawe, pełne tapasów, owoców morza, serów i wędlin, kanapek bocadillo, ryb i mięs, a do tego ciekawa selekcja win. A co z paellą? Aż trzy rodzaje do wyboru - tylko w wersji dla dwóch osób - z chorizo i kurczakiem, z owocami morza, a także z „atramentem” z sepii. Co ciekawe każdą z nich można zamówić z makaronem jako fideuę. 

ŻOLIBORZ
Duchnicka 3 / Al Fuego / Facebook / Gastromapa
Al Fuego to mix kuchni Ameryki Południowej i Hiszpanii. W karcie owoce morza, ceviche, burgery, steki czy ryby. Paella za to aż w czterech wersjach - z owocami morza i sepią, tylko z owocami morza, z kurczakiem i chorizo oraz fideua z owocami morza i chorizo. Tu też dania podawane są w wersji dwuosobowej. 

Aktualizacja: 04.07.2021
Foto: Ting Tian / Unsplash

Dodaj komentarz