Poznań (Jeżyce) - gdzie zjeść pizzę

Jeżyce pizza

Aż 12 miejscówek z pizzą, w jednej z najmodniejszych lokalizacji Poznania.

No tak, zanim przejdziemy do opisu lokali w których zjecie pizzę, należy się Wam małe wyjaśnienie. Otóż pod terminem „Jeżyce” ujęliśmy w tym wpisie jedynie osiedle Jeżyce. W świadomości  wielu mieszkańców funkcjonują jeszcze tzw. Duże Jeżyce, czyli jedna z pięciu dzielnic miasta według podziału administracyjnego obowiązującego do 1990 roku. Nasze opracowanie dotyczy jedynie obszaru wpisanego między ulice Roosevelta, Bukowską, Przybyszewskiego / Żeromskiego i Św. Wawrzyńca. To po Starym Mieście dziś najmodniejsza część Poznania, pełna urokliwych ulic i miejscówek z kulinarnymi smakołykami z wielu zakątków świata. Te „inne” też wkrótce przedstawimy, ale dziś zaczynamy od pizzy. 

Więcej nowinek ze świata polskiej gastronomii na naszym Facebooku. Zapraszamy do polubienia!

Dąbrowskiego 5 / Pianta Pizza e Pasta / Gastro-mapa
Miejscówka działająca w budynku Teatru Nowego, od stycznia 2023. Zaskakuje bogactwem włoskich dań. Mule w białym winie, selekcja serów czy wędlin idealnie sprawdzą się jako przystawki. Makarony, mięsa, kilka opcji wegańskich plus bardzo ciekawy wybór pizzy. Ponad 20 rodzajów (także bianca), dostępna opcja pół na pół, a także możliwość przygotowania każdej pizzy z serem wegańskim. Po uczcie wskazane desery, lampka wina lub coś z karty alkoholowych koktajli (bezalkoholowe też dostępne). Atutem są też dania sezonowe, obecnie choćby pizza ze szparagami.

Dąbrowskiego 82 / Weekend Pizza / Gastro-mapa
Działająca od dwóch lat miejscówka oferuje zarówno pizzę amerykańską w stylu Detroit (prostokątna), jak i pizzę włoską w dziesięciu wersjach i rozmiarze 33 cm. Często traficie na ciekawe promocje, a do tego pizza Detroit jest też dostępna w wersji mini na nieco mniejszy głód. 

Kościelna 12-14 / Forno Italia / Gastro-mapa
Jedna z najlepszych restauracji włoskich w Poznaniu. Fantastyczna kuchnia jest wynikiem prawdziwej, rodzinnej fascynacji kulturą i gastronomią Włoch. Doskonałe, starannie przez lata dobierane i selekcjonowane produkty są gwarancją znakomitych dań. Na Kościelnej działają od 2017 roku. Pizzę przygotowują z ciasta dojrzewającego 72 godziny. Oprócz pizzy zjemy też focaccię, sałatki czy makarony, a do każdego dania obsługa pomoże nam dobrać odpowiednie wino. Wybór pizz niesamowity, oprócz pizzy rosso czy bianca zjecie u nich też pinsa romana, czy pizzę alla pala (prostokątna odmiana pizzy neapolitańskiej). Do tego jest kilka pizz wegetariańskich.

Kościelna 56 / Sicilia Marco Giuliano / Gastro-mapa
To też jeden z nowszych lokali w tej części Poznania, działający od jesieni 2022 roku. Menu bywa sezonowe, ale zawsze znajdziecie w nim przystawki, czy sałatki. Pizzę mają tu w kilku segmentach - pizza siciliano, pizza gourmet (ciasto dłużej dojrzewające i nieco inaczej wypiekane), oraz pizza klasyczna. Zjecie też makarony, świetne włoskie desery, napijecie się też winka. 

Kraszewskiego 14 / Brocci / Gastro-mapa
Brocci to maleńki kawałek Italii na poznańskich Jeżycach. Dobre oryginalne produkty, ciekawe wnętrze i naprawdę spory wybór pizzy wegańskiej. Świetnym pomysłem jest wyodrębnienie w menu tej grupy produktów, co sprawia, że nie musimy wertować długiej listy pizz niewegańskich. W menu jest siedem pizz wegańskich, w tym jedna do własnej kompozycji. No i oczywiście mamy też niemal dwadzieścia pizz mięsno-serowych - wszystkie w rozmiarze 30 cm. A po pizzy można uraczyć się deserem lub alkoholowym koktajlem.Gdyby ktoś nie miał ochoty na pizzę może skosztować makaronów, sałatek lub ciekawego wyboru przystawek.

Mickiewicza 7 / Amore Gusto Italiano / Gastro-mapa
Jeden z nowszych (działa od czerwca 2021) lokali na Jeżycach prowadzony przez Włocha z kulinarnym doświadczeniem w ojczyźnie. No i te doświadczenie znakomicie sprawdza się na wielkopolskim gruncie. Wszystko tu wyrabia się z dobrych włoskich produktów, przygotowuje ręcznie makarony, fantastyczne pistacjowe cannolo, rogaliki cornetto i oczywiście znakomitą pizzę w 10 rodzajach. Atutem miejscówki są też codzienne obiady w dobrej cenie.

Poznańska 27 A / Gruby Benek / Gastro-mapa
Jedyny poznański lokal sieci Gruby Benek ulokował się właśnie na Jeżycach. Oprócz pizzy zjecie też kilka rodzajów makaronów. A pizza w ponad dwudziestu odmianach, w tym także Poznański Benek, przyrządzany z mięsem kebabowym (naszym zdaniem z gęsiną byłby bardziej „poznański”). Są też trzy pizze włoskie na cienkim cieście, jest możliwość zrobienia całkowicie własnej kompozycji, a także opcja zamówienia pół na pół.

Sienkiewicza 20 / It / Gastro-mapa
Niezwykle popularna włoska miejscówka specjalizująca się w pizzy i makaronach. Chętnie odwiedzana zwłaszcza przez młodych ludzi z uwagi na niekrępującą, luźną atmosferę. Do dań możecie  zamówić wino.

Słowackiego 16 / Butta La Pasta / Gastro-mapa
Jak w większości włoskich miejscówek tak i tu królują makarony i pizza. Do wyboru macie kilkanaście rodzajów pizzy o rozmiarze 30 cm. Bywają ciekawe promocje oraz równie ciekawy dobór win. 

Staszica 4 / Bistro Cook / Gastro-mapa
Istniejący dwa lata lokal to nie tylko pizza, ale też naleśniki na słodko lub wytrawnie. Wybór pizzy bardzo duży, można zjeść na miescu lub zamówić z dostawą. 

Szamarzewskiego 37 / Konkret / Gastro-mapa
Miejscówka działająca od wiosny 2017. W menu kanapki, sałatki i przebogaty wybór pizzy, może i jeden z największych na Jeżycach. Na uwagę (i plus) zasługuje niezwykły wybór pizz wegańskich. Choćby z tofu, z serem z ziemniaka, a nawet z wegańskim gyrosem. No i to jest konkret!

Wawrzyniaka 20 / Mokra Włoszka / Gastro-mapa
Karta w Mokrej Włoszce bywa zmienna, ale to ogromny plus tej miejscówki. W chwili kiedy piszemy te słowa obowiązuje jeszcze jesienne menu z 2023 roku. Trzynaście tematycznych kompozycji jest po prostu obłędnych. Możecie zjeść choćby pizzę nazwaną Prince-Purple Rain (pizza bianca, creme fraiche, purre z piklowanej modrej kapusty, tallegio, szarpane mięso z kaczki, konfitura z żurawiny, trybula), czy Rammstein-Du Hast (pizza bianca, sos creme fraiche z aktywnym węglem, sriracha mayo, ananas, nduja, mimmolete, rukiew wodna). A do pizzy są koktajle alkoholowe. 

Żurawia 19 / Sztos / Gastro-mapa
Niewielki, ale bardzo klimatyczny lokal (zwłaszcza wieczorem) i odrobina przestrzeni na zewnątrz jeśli dopisuje pogoda. Kilka niebanalnych kompozycji, jak choćby ta z mozzarellą, camembertem, suszonymi pomidorami, pestkami dyni i miętą. Zawsze też ciekawa pizza miesiąca. 

Aktualizacja: 25.04.2024
Foto: Aurelien Lemasson-Theobald

Dodaj komentarz