Żywieniowe preferencje Polaków według Dotykacka Index

pizza 1

Dotykačka - dostawca niezawodnego systemu POS dla małych i średnich firm - przedstawia analizę rynku gastro za trzeci kwartał 2022 r. 

Analitycy firmy prześledzili ceny najpopularniejszych w Polsce dań - hamburgera, pizzy, kotleta schabowego oraz tradycyjnej zupy. W efekcie powstał indeks cen, obrazujący trendy kulinarne nie tylko w skali całego kraju, ale także w każdym z 16 województw. 
 
- Analiza zebranych przez nas danych przyniosła niekiedy zaskakujące rezultaty. Spodziewaliśmy się, że średni wzrost cen w stosunku do tych sprzed roku jest wyższy niż oficjalne wskaźniki inflacji, jednak wzrosty cen hamburgerów o ponad 57% w kujawsko-pomorskim, kotletów o ponad 48% w łódzkim lub zup o ponad 51% w podlaskim były sporym zaskoczeniem - mówi Jerzy Łochowski, Country Manager w Dotykačka. - Bardzo ciekawa jest także rozpiętość cen i ich wzrostów. Średnia cena dużej pizzy w lubuskim wynosiła 27,5 zł, przy wzroście o zaledwie 1%, podczas gdy w sąsiednich województwach jej cena była wyższa o 5 zł i wzrosła o ponad 18%.
 
Za dużą pizzę płaciliśmy w trzecim kwartale 2022 r. średnio 33,5 zł - przed rokiem było to 29,2 zł. Jest to jedyne danie z koszyka Dotykačka Index, którego sprzedaż w ostatnim roku wzrosła o 6,3%, zaś jego średnia cena zanotowała najmniejszy wzrost o 14,8%. Zaskakująca jest także rozpiętość cen i ich wzrostów w poszczególnych województwach. W województwie lubuskim średnia cena pizzy wzrosła zaledwie o 1% i wynosi 27,5 zł, podczas gdy na drugim końcu Polski - w województwie podlaskim - jej cena wzrosła o ponad 22% i wynosi blisko 38 zł. Najwięcej za pizzę zapłacimy w województwie świętokrzyskim - aż ponad 40 zł. 

Pizzę najchętniej jemy w godzinach popołudniowych i wieczornych - szczyt zamówień na przysmak rodem z Włoch przypada na godziny 18:00-20:00. Również w tych porach najchętniej jemy hamburgery, jednak w ich przypadku dynamika cen i sprzedaży wygląda nieco gorzej. 
Średnia cena hamburgera bez dodatków wynosiła 28,4 zł - przed rokiem 23 zł - a więc wzrosła o 24%. Kupujemy ich jednak aż o blisko 11% mniej niż przed rokiem. Fenomenem jest tutaj województwo kujawsko-pomorskie, gdzie średnia cena hamburgera wzrosła w ostatnim roku o ponad 57%, a jednocześnie utrzymuje się na najniższym poziomie w całym kraju i wynosi zaledwie 20,8 zł, podczas gdy w pozostałych województwach jego cena waha się pomiędzy 24,7 zł w świętokrzyskim,, a 31,4 zł w pomorskim. 
 
Z zupy rezygnujemy chętniej niż z kotleta
Żelazny zestaw obiadowy - zupa i kotlet - swój szczyt sprzedaży notuje, jak można się spodziewać, między godzinami 13:00-15:00. W ostatnim roku - w przeciwieństwie do cen - zmniejszyła się jednak jego sprzedaż. Sprzedaż tradycyjnych zup - takich jak barszcz, rosół czy pomidorowa - spadła o 7,5%, zaś kotletów schabowych o 2,1%. 
Najtańszy klasyczny obiad zjemy w lubelskim, gdzie zapłacimy średnio 10,3 zł za talerz zupy oraz 17,6 zł za schabowego. Najwięcej za zupę zapłacimy w województwach mazowieckim i łódzkim - odpowiednio 18,5 zł i 18,4 zł, zaś najwięcej za kotleta zapłacimy w województwach kujawsko-pomorskim,  lubuskim i wielkopolskim - ponad 32 zł. 

Dotykačka jest dostawcą innowacyjnego systemu POS nowej generacji, cieszącego się zaufaniem tysięcy klientów - małych i średnich firm handlowych, gastronomicznych, usługowych i hotelarskich. Użytkownicy Dotykački otrzymują kompletne rozwiązanie kasowe, zintegrowane z wiodącymi na rynku technologiami, takimi jak serwisy do obsługi zamówień z dostawą, rozwiązania w zakresie płatności bezgotówkowych czy platformy e-commerce. System Dotykačka płynnie i bezpiecznie współpracuje także z szeroką gamą urządzeń i akcesoriów, takich jak drukarki fiskalne online, terminale płatnicze, wagi cyfrowe, szuflady kasowe, czytniki kodów i wiele innych.

Więcej informacji: www.dotykacka.pl

Dodaj komentarz