Gdańsk - gdzie zjeść ceviche

ceviche

Czy są wśród Was amatorzy ceviche? Zobaczcie, gdzie zjeść w Gdańsku te nietuzinkowe, acz bardzo proste danie.

Klasyczne ceviche powinno być przyrządzane z surowej ryby, z dodatkiem (tu już panuje pewna dowolność) cebuli, papryki, awokado czy kolendry i obowiązkowo skropione sokiem z limonki. Do ceviche wykorzystuje się głównie ryby morskie, ale też krewetki, langustynki, ośmiornice czy przegrzebki. 

ŚRÓDMIEŚCIE
Garncarska 7-9 / Gambas / Gastro-mapa
Gambas to jedna z nowszych restauracji w gdańskim Śródmieściu. Specjalizuje się w owocach morza i daniach mięsnych. Wnętrze jest pastelowe, dużo w nim drewna, a kolorowe poduchy zachęcają do dłuższego posiedzenia. A jest przy czym, gdyż wiele dań inspirowanych jest kuchnią Ameryki Południowej. Zjecie tu kalmary, mule, ostrygi czy kałamarnicę. 
Ceviche przyrządzone jest z dorsza, kolendry, pomidorów, limonki, cebuli i awokado. 

Kołodziejska 4 / Pueblo / Gastro-mapa
Pueblo to maleńka sieć mająca w swoim dossier trzy lokale - w Gdańsku, Gdyni i w Toruniu. Ten gdański znajdziecie nieopodal Wielkiej Zbrojowni. Lokal rozłożył się na dwóch piętrach, a niezwykle kolorowe sale wręcz zachęcają do długiego biesiadowania. Karta jest niezwykle bogata i przyciągnie każdego amatora kuchni meksykańskiej, czy tzw. tex-mex. Nachosy, tacosy, quesadilla, burrito, empanadas, ryby i grillowane steki zadowolą każde podniebienie. 
Ceviche jest nietypowe, bo z siekanej, surowej polędwicy wołowej, podawanej z salsą z pomidorów i cebuli, serwowane na kukurydzianych nachosach. Oczywiście z dodatkiem świeżej kolendry i limonki. 

Mariacka 2-3 / Niesztuka / Gastro-mapa
Restauracja zlokalizowana jest w pobliżu Bazyliki Mariackiej. Wystrój, obsługa i jedzenie są tu na najwyższym poziomie. Karta zmienia się bardzo często, jest krótka, zwykle uzależniona od sezonowych produktów. Niemal zawsze możecie liczyć na rybę, steka czy niekonwencjonalne danie wegetariańskie.
Ceviche jest z przegrzebków z mlekiem tygrysim z jalapeno, z musem z awokado, salsą z pieczonych pomidorów, sezamem, orzeszkami pinii i kolendrą. 

Aktualizacja: 06.11.2022

Dodaj komentarz