Tradycyjna meksykańska potrawa wywodząca się ze stanu Oaxaca. To rodzaj chrupiącej, kukurydzianej tortilli o średnicy około 40 cm. W Meksyku tlayudę wypieka się na gorącej, glinianej płycie lub bezpośrednio na rozżarzonych węglach. Po zdjęciu placek układa się na palmowych liściach co nadaje mu giętką lecz kruchą, nieco wilgotną teksturę. Następnie tortillę smaruje się smalcem wieprzowym i układa na niej fasolę i warzywa. Te trzy produkty uważa się za niezbędne i są one podkładem dla kolejnych warstw - tu już zarówno restauracje jak i uliczni sprzedawcy oferują różne rodzaje tlayudy często zależące od inwencji kucharza. Na wierzch trafiają różne rodzaje mięsa (chorizo, wołowina, wieprzowina, drób, smażone skórki wieprzowe), a także owoce morza, kolejne warzywa (sałata, kapusta, pomidor), awokado, ser oaxaca i salsa lub chutney z czerwonej i zielonej papryki.
Przez niektórych bywa dziś nazywana „meksykańską pizzą”.
Tlayudę można zjeść rozłożoną tak jak pizzę lub złożoną na wzór meksykańskich empanadas.
Tlayuda do dziś jest popularną meksykańską przekąską jadaną głównie przez mieszkańców stanu Oaxaca, ale też w środkowo-południowych rejonach Meksyku. Można ją zjeść zarówno w dobrych restauracjach, jak i kupić u ulicznych sprzedawców.
Opracowanie: Sławomir Dziennik
Zamieszczony materiał jest chroniony prawem autorskim. Nie może być kopiowany, modyfikowany i publikowany bez zgody autora.