Ciemne chmury nad trójmiejską gastronomią

Gdańsk

Smutny koniec lata w Trójmieście. Zamyka się kilkanaście miejscówek. 

Niestety z Gdańska, Gdyni i Sopotu dochodzą do nas bardzo złe wieści. Zamyka się bardzo wiele lokali, często istniejących od lat, z bardzo dobrą marką i uznaniem gości. Powody są różne - prawdopodobnie najczęściej ekonomiczne - rosnące koszty najmu, energii i coraz wyższe płace powodują, że zysk balansuje na granicy opłacalności, a często prowadzenie restauracji przestaje być intratne generując jedynie straty. Większość restauratorów zdaje sobie sprawę, że wraz z zakończeniem sezonu letniego spadnie też liczba gości w ich lokalach, więc zarobki będą jeszcze mniejsze. 

Zebraliśmy dla Was kilkanaście miejsc z Trójmiasta, które kończą lub już zakończyły działalność. Ta lista niestety będzie coraz dłuższa.

GDAŃSK
Azzurro / Spacerowa 51 (20.09.2022)
Po 7 latach działalności zamyka się restauracja z kuchnią śródziemnomorską. Ich specjalnością były świetne dania z ryb i owoców morza, makarony oraz oczywiście pizza. Niepewne jutro i coraz bardziej rosnące koszty skłoniły właścicieli do zamknięcia restauracji. 

Jake's BBQ / Hynka 55 E (14.08.2022)
Sympatyczny lokal specjalizujący się w burgerach z szarpaną wołowiną oraz w mięsnych deskach, gdzie mogliście znaleźć skrzydełka sweet chilli czy znakomite żeberka. Działali zaledwie kilka miesięcy. 

Malinowy Ogród / Pegaza 2 (18.09.2022)
Po 15 latach działalności zamyka się restauracja Malinowy Ogród. Świetne jedzenie, możliwość zamówienia party boxów na każdą okazję, taneczne piątki. 

Niepokorni / Chmielna 72 (12.09.2022)
Zamknięcie Niepokornych zaskoczyło wszystkich. Świetnie odbierana miejscówka, w której mogliście zacząć dzień od śniadania, czy zjeść znakomite dania obiadowe. W Niepokornych kaczka, ryby czy nawet pospolity schabowy przyrządzane były w sposób jaki trudno spotkać w innych restauracjach. 

Offburger / Aleja Grunwaldzka 76-78 (31.08.2022)
Słynęli ze znakomicie przyrządzanych burgerów, niekiedy o zaskakujących kompozycjach i równie ciekawych nazwach. Były z wołowiną, kurczakiem i w wersji bezmięsnej. 

Ombrello / Węglarska 1 (31.07.2022)
Restauracja z kuchnią śródziemnomorską. Mogliście zjeść mule, makarony, fantastyczne risotto, czy francuską zupę cebulową. Wystartowali latem 2020 roku. 

Perfetto / Nieborowska 10 (30.09.2022)
Fantastyczne ciasta i lody, dla wielu absolutny trójmiejski top. Czy kiedyś wrócą? Oby.

Primo Piatto / Aleja Jana Pawła II 6 A (20.09.2022)
Pizza, panini i świetne lody z Bezy Krówki, która także zostaje zamknięta. Zostaje lokal przy ul. Damroki. 

Steak House Evil / Powroźnicza 18-24 (11.08.2022)
Restauracja specjalizująca się w stekach. Wybór ogromny, oprócz wołowych klasyków mogliście zamówić tu stek ze strusia czy z tuńczyka. Do tego mieli słuszny wybór burgerów. Być może jeszcze wrócą, ale już nie na ulicę Powroźniczą. 

Stella Dell Nord / Kaprów 19 A (zamknięte)
Działająca kilka lat oliwska pizzeria zamknęła się w początkach września nie informując o przyczynach tej decyzji. 

Takamicha / Podwale Staromiejskie 94-95 (14.08.2022)
Restauracja specjalizująca się w daniach kuchni wietnamskiej. Ogromnym powodzeniem cieszyła się zupa pho i kanapki banh-mi. Stacjonarnie działali zaledwie od końca października 2021. 

Tutam / Dmowskiego 15 (2.10.2022)
Tutam to istniejąca od trzech lat miejscówka z włoską ofertą w karcie. Makarony i pizza zaskarbiły sobie duże uznanie odwiedzających. 

GDYNIA
Cup And Cakes / Zygmunta Augusta 7 A (20.08.2022)
Autentyczna pasja, wiedza i fantastyczna kawa. No i niesamowita atmosfera. 

Dwa Światy / Aleja Jana Pawła II 13 (26.09.2022)
Legendarny, istniejący 30 lat gdyński pub, z dobrym jedzeniem i muzyką. 

Krew i Woda / Abrahama 41 (25.09.2022)
Świetne miejsce na ostrygi, mule, ośmiornicę czy idealnie przyrządzone ryby. Do tego steki czy zupy z różnych zakątków świata plus ciekawa selekcja win. Jak sami przyznają, restauracja nie została zamknięta z przyczyn ekonomicznych, a z powodu nowych wyzwań.

Misa Smaku / Świętojańska 83 (zamknięte)
Podstawą ich dań była kofta wołowa, wegański kotlet z soczewicy lub kurczak podawane z ryżem i mnóstwem znakomitych dodatków Działali od grudnia 2021.

Muszla / Plac Grunwaldzki 1 (1.10.2022)
Muszla to restauracja z daniami opartymi także na kuchni polskiej, to także coctail bar i przestrzeń pełna wydarzeń kulturalnych. Uczciwie przyznają, że do zamknięcia przyczyniły się rosnące koszty, ale dają też nadzieję na powrót, na pewno już w innym miejscu i być może pod inną nazwą. 

Syto / I Armii Wojska Polskiego 12 (30.09.2022)
Syto do zamknięcia przymierzało się już kilka miesięcy temu, ale pospolite ruszenie gości zdecydowało, że postanowili walczyć. Syto to koncept serwujący wegańskie jedzenie - przyrządzane z bardzo dobrych składników burgery czy bowle. W obliczu drożejących kosztów energii czy półproduktów (nie chcąc jednocześnie rezygnować z doskonałej jakości proponowanych potraw) poddali się. 

Tokyo Sushi Bar / Mściwoja 9 (1.09.2022)
Oczywiście najważniejsze było tu sushi, które ten położony w centrum Gdyni lokal serwował od 15 lat. 

SOPOT
Cafe Zaścianek / Haffnera 3 (11.09.2022)
Kawa, gorąca czekolada i niepowtarzalna atmosfera sprawiały, że Zaścianek miał wiernych gości od niemal 20 lat. 

Zdjęcie: Ira She

Dodaj komentarz